• Menu
  • Menu
pláž Matala v únoru

 To nej z Kréty …

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko »  To nej z Kréty …

Kam se vydat na Krétě

Deset doporučených míst na Krétě, které by jste měli vidět. Kréta nabízí mnohem více zajímavých míst a je jenom na vás, co si vyberete. My jsme navštívili Krétu v zimě – v únoru. Žádní turisté, žádné spalující slunce. Krása.

Elafonisi

Pláž  Elafonisi se nachází  na nejzápadnějším cípu Kréty.  Najdete tady nejenom krásné koupání  v nádherných  modrých až zelenkavých odstínech barev, ale budete si tady připadat jao na pláži v Karibiku. Mělké a prohřáte laguny. To vše mezi ostrůvky a poloostrůvky a chráněnou přírodou s výskytem endemických rostlin. Je tady několik menších pláží. Zajímavé jsou také barvy písků, které jsou od bílé a tmavé až po růžovou. V sezóně toto místo patří k turisticky velmi vyhledávaným. My jsme tady byli v únoru a na pláži jsme byli téměř sami 🙂 .

Elafonisi v únoru
Elafonisi v únoru

Soutěska Samaria

Národní park stejného jména leží 45 km od krásného letoviska Chania. NP je proslulý především nejdelším kaňonem v Evropě –  Samaria, který leží v západní části Bílých hor (Lefka On). Soutěska prochází Býlími horami z výšky 1200 m až dolů k Lybijskému moři. Úchvatnou trasu dlouhou 16 km, obklopují téměř kolmé stěny a obrovské kamenné bloky.Řecká vláda podala žádost, aby NP Samaria byl zařazen na seznam světového dědiství UNESCO.

soutěska Samaria v zimě
foto: zdroj internet, soutěska Samaria v zimě

 Chania

Letovisko a turisticky oblíbené město Chania, leží na severozápadním pobřeží řeckého ostrova Kréty. Město patří k nejdéle osídleným městům v Evropě. Mnohými je považována Chania za nejkrásnější město ostrova Kréta. Po městě Heraklion je druhým nejlidnatějším  městem Kréty.  V centru Chanie stojí benátské  renesanční domy přestavěné a dostavované za vlády Turků. Na kopci leží nejstarší městská čtvrť Kasteli. Z památek  je určitě zajímavý kostel San Salvatore ze 16. století,  starobylá Janičářská mešita klášter  nebo kostel San Nikolao na náměstí Splantzia.

Chania v zimě
Chania v zimě

Rethymno

Turistické letovisko s krásnou promenádou lemovanou palmami, přístav i maják. Podivuhodným způsobem se zde prolíná turecká, benátská a řecko-krétská kultura. Podél se táhne dlouhá písečná pláž. Staré město je protkáno starými kouzelnými uličkami. Najdete tu spousty taveren, taverniček, obchůdků. Dominantou města je pevnost Fortezza, která patří mezi největší  benátské tvrze v Řecku. Odtud je také překrásný výhled na město. V Rethymnu se také konají tradiční čtvrteční trhy. Pamatujte, že je to oblíbená událost a  lidé i turisté sem přicházejí z celého okolí. Někteří připlouvají na výletních lodí, pobřeží je přecpané auty .

Rethymno v zimě
Rethymno v zimě

Preveli

Na jižním pobřeží Kréty leží nádherná palmová pláž Preveli. Nedaleko pláže stojí uprostřed skalnaté krajiny pravoslavný klášter  Piso Preveli, založený v 11. století.

klášter Preveli
klášter Preveli

Matala

Místo, kam  podle řecké mytologie Zeus v podobě býka unesl princeznu Európu, pak se proměnil v orla a letěl dál. Matala patří k nejznámějším  krétským plážím.  Pláž s tmavým hrubším pískem, uzavřená skalními masivy. Skála na pravé straně je prošpikovaná jeskyňkami, které v šedesátých letech obývali hippies /prostor je nyní  oplocený a vybírá se zde vstupné, asi 2 Eura/. V městečku je  zajímavý starý kostel vytesaný do skály.

pláž Matala v únoru
pláž Matala v únoru

Knossos

Nejzachovalejší mínojský palác  Knossos  je nejznámější krétskou archeologickou lokalitou. V mínojské době zde pravděpodobně bylo hlavní sídlo vladaře celé Kréty, Mínóa. V Archeologickém muzeu v Heraklionu je největší sbírka minójských nálezů na světě. K paláci se můžete dostat autem nebo autobusem z Heraklionu.

Spinalonga

Ostrov živých mrtvých, Spinalonga  a poslední kolonie malomocných v Evropě / až do roku 1957/! Ostrov leží  méně než sto metrů před Krétou. Dnes patří Spinalonga k nejznámějším  turistickým atrakcím Kréty. Podél hlavní cesty ještě dne stojí zbytky bývalých obytných domů. Lodě sem připlouvají  hlavně z Agios Nicholaos a blízké Eloundy.

Náhorní plošina Lasithi

Na východě Kréty se ve výšce 800 metrů rozprostírá úrodná a pěšími turisty oblíbená náhorní rovina Lasithi, obklopená pohořím Dikti. Rovinatou krajinu planiny každý rok zaplavuje voda z tajícího sěhu. To vytváří ideální podmínky pro zemědělství. Zajímavá je vesnice Psihro na okraji Lasithi. V její blízkosti se nachází vchod do jeskyně, kde se narodil Zeus. Za zmínku stojí i pozoruhodný mariánský klášter Kardiotissas.

 Palmová pláž Vai

Jednou z největších atrakcí Kréty je palmová pláž ve Vai, největší přirozený háj v Evropě, který je přísně chráněný. Stovky palem , obklopené kamenitou pustinou, poskytují příjemný stín a vytvářejí s mořem jedinečnou symbiózu. Pláž je volně přístupná a v sežoně velůmi navštěvovaná turisty.h

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *