• Menu
  • Menu

Otmuchovské jezero

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Otmuchovské jezero

Polská jezera

Otmuchovské jezero najdete na jihu Polska pod vrcholky Rychlebských hor, jenom nějakých 10 km od českých hranic. Písečné pláže, vodní sporty i pěkná příroda sem každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Jezero velmi rádi navštěvují  milovníci rybaření, kteří zde najdou velké množství dravců – candáty, štiky, amury okouny i úhoře. V kempech kolem jezera je možné zakoupit povolenku.  Na jezeře  jsou vidět loďky i motorové čluny, jezero je také vyhledávané surfaři a kitenisty, voda tady někdy dokáže vytvořit slušné vlny. Na jezeře jsme se vykoupali v jednom z kempů přilehlých k silnici.Voda byla čistá, bylo tu však hodně lidí a hodně rybářů.  Celkově jsme se v tom „ mumraji „ na pláži  necítili úplně nejlépe. Možná jsme vybrali špatnou část jezera. Mně se tady nelíbilo,  ani v restauraci, kde jsme si dali smaženou rybu a kde byl hodně nepříjemný personál.

Otmuchovské jezero

Musím říci, že nám se více líbilo jezero Paczkowskie, které je u městečka Paczkov, tady bylo méně lidí a bylo to více nadivoko …žádné  restaurace  ani stánky. Další jezero, které je nedaleko, je jezero Nýrské.

Otmuchovské jezero – kemp

Přehrada Zbiotnik Otmuchov

patří k prvním velkým přehradám zbudovaných na Kladské Nise (Nysa Kladska). Původním záměrem bylo zabránit častému rozlévání řeky v nížině, její využití je také k rekreaci a k energetickým účelům. Vodu zadržuje sypaná hráz, dlouhá 6 km a vysoká až 20 m. Maximální hloubka je 18,6 m. Plocha jezera je velká 20,6 km2, objem vody 130 mil.m3. O stavbě přehrady se uvažovalo již před 1. světovou válkou , do provozu byla přehrada uvedena 17.6.1933. jezero je nejstarší částí kaskády na Kladské Nise. V hydroelektrárně jsou dvě Kaplanovy turbíny s výkonem 4,8 MW. Pro rekreaci jsou nejvíce využívány oblasti na severním břehu u Sarnowicwa na jižní straně u Ścibórze.

Poznatek z písáků a jezer v Polsku i u nás je takový, že lidé, kteří rádoby jsou milovníky přírodního koupání, zde nechávají neskutečný nepořádek, vajgly od cigaret, plastové i skleněné  lahve.

lázně Ladek Zdrój
lázně Ladek Zdrój

Jezera jsou nedaleko našich hranic, kde je  možné navštívit  historická města a turisticky atraktivní lokality. Můžete navštívit  jedno z nejzajímavějších a nejkrásnějších měst Opolského Slezka  Otmuchóv, Klodzko, kterému  se říká Malá Praha s pevností, termální lázně Ladek Zdroj, nebo doly na zlato Zloty Stok… .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *