• Menu
  • Menu

Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Na Madeiře je několik míst, kde turistická sezóna nikdy nekončí. Ať je léto nebo zima, vždycky tu najdete mraky turistů, kteří přijeli za stejným cílem – objevit krásy speciálních částí ostrova. Mezi takové místo patří východní výběžek ostrova, Ponta de Sao Lourenco.

Dostanete se sem velmi jednoduše autem (Sledujte cedule na Machico a následně Canical a dál už uvidíte značení přímo na Ponta Lourenco. Auto zaparkujete na Baía da Abra. Tedy pokud budete mít štěstí a najdete nějaké volné místo.), případně můžete využít autobusové dopravy (Autobus č. 113 jezdí z Funchalu až na výše zmíněné parkoviště aut.). Můžete určitě zkusit i stopovat, ale vzhledem k tomu, že je jižní část ostrova poměrně hodně obydlená a okolo Funchalu až do Canicalu vede dálnice, možná to nebude tak snadné. Další možností je vyrazit s jednou z místních cestovek, které pořádají organizované výlety za cca 12-20 euro, ale tuto možnost bych vzhledem k jednoduchosti celého výletu vynechala.

Ponta de Sao Lourenco, Madeira
Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Poloostrov Sao Lourenco je známý svou divokou scenérií. Skalní jehly a vysoké útesy, ve kterých se žíly lávových proudů střídají s usazeninami sopečného popela, zde barevně kontrastují s modrým čistým mořem a zelenou travičkou. Barevné spektrum se ovšem během jara a léta výrazně mění. Už v časném létě se ze zdejší vegetace pod náporem jižního slunce vytrácí všechna zeleň. Z poloostrova se na rozdíl od zbytku zelené a věčně rozkvetlé Madeiry stává vyprahlá step.

Asi nikoho nepřekvapí, že po Sao Lourenco vede poměrně frekventovaná turistická stezka. Nenáročná túra, na kterou vám i se všemi zastávkami na svačinky, pozorování vegetace a ptactva a focení budou stačit maximálně 4 hodiny, je tak oblíbená, že nejednou budete muset zastavit, natlačit se na skálu a nechat projít zástupy protijdoucích turistů. Terén je jednoduchý a vzdálenost na vyhlídku (závěrečný zpřístupněný úsek) malá k tomu velmi atraktivní výhledy a překrásné prostředí = ráj pro turisty.

Ponta de Sao Lourenco, Madeira
Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Během dne s krásným slunečným počasím budete vděčni za rozdělení hlavního okruhu do několika neznačených vlastních menších cestiček, díky kterým budete moci pozorovat floru a faunu ještě z větší blízkosti. Najít cestu zpátky na hlavní okruh je jednoduché. Stačí zvednout hlavu a podívat se okolo. Pokud ovšem přijde mlha, déšť a silný vítr, který bičuje zdejší nekrytý výběžek poměrně často, dokážu si představit, že i Sao Lourenco může být velmi nebezpečným místem pro turistiku.

Na výlet si připravte nějakou svačinku a dostatek vody. Na poloostrově není žádná restaurace nebo obchod, kde byste mohli dokoupit zásoby. Jediná pojízdná prodejna je na parkovišti na začátku poloostrova. Kromě oázy s datlovníky, která se nachází přibližně uprostřed poloostrova, a kde je u kamenného domu s toaletou umístěno několik piknikových stolů, není na Sao Lourenco široko daleko nic.

Ponta de Sao Lourenco, Madeira
Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Pokud chcete na poloostrově kempovat, vezměte si s sebou opravdu dostatek vody. Hned po prvním sestupu z parkoviště budete přecházet po mostě, pod kterým se ukrývá bažina/potok. Pokud máte filtr na vodu, je možné dobrat vodu i tady, ale podotýkám, že je to extrém. Navíc je zde stanování (tak jako na zbytku celého ostrova) oficiálně zakázáno. Pokud ovšem přijdete večer, postavíte stan někde v zákrytu, a pak opravdu brzy ráno se všemi odpady odejdete, nikdo vám nic neřekne.

Sao Lourenco stojí za návštěvu. Ano, je to turistická dálnice, ale i tak vás výhledy na rozbouřené vody Atlantiku a rozeklané pobřeží nadchnou. Nakonec s turisty budete muset na Madeiře počítat všude.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *