• Menu
  • Menu

Smetanova vyhlídka

Vltavské vyhlídky

Podíváme-li se na staré fotografie, pohlednice nebo televizní dokument Vltava v obrazech, určitě se mnou budou někteří souhlasit, že jedním z nejkrásnějších míst toku Vltavy bývaly Svatojánské proudy. Řeka tady v hlubokém skalnatém údolí tvořila peřeje, které byly velkou překážkou pro voraře, splavující dřevo ze šumavských luhů a hájů. Dnes už uvidíme jen zbytky širokých meandrů. Svatojánské proudy zmizely výstavbou přehradních zdí ve Štěchovicích a na Slapech.

Smetanova vyhlídka

Přesto se vyplatí navštívit několik skalních vyhlídek na zmíněný úsek. Nejlépe přístupné a zároveň nejznámější jsou vyhlídky Bednář, Máj a Smetanova vyhlídka. Turisticky nejvytíženější a nejvíce navštěvovanou je vyhlídka Máj, která je přístupná z vesničky Teletín. Zbývající dvě nejsou tak známé. Na posledně jmenovanou se dostaneme po žluté turistické značce z obce Třebsín. Asi po dvou kilometrech dlouhé cestě podél louky se pod námi objeví kaňon řeky s fascinujícím výhledem na jeden z meandrů Vltavy na bývalých Svatojánských proudech. V 70.letech minulého století tady byla vybudována betonová plošina se zábradlím, takže výhled je poměrně bezpečný. Podle legendy toto místo rád navštěvoval Bedřich Smetana, který prý na základě dojmů a pocitů z rozhledů na Vltavu zkomponoval část svého díla Má Vlast. Cesta je vcelku příjemnou procházkou, kterou zvládne opravdu každý. Do Třebsína lze v pohodě dojet autem, kde bez problémů zaparkujeme nebo autobusem číslo 438 ze Štěchovic či Benešova.

Smetanova vyhlídka

Ztracenka

V neposlední řadě nám Smetanova vyhlídka nabízí i pohled do trampské osady Ztracená naděje, nebo chcete-li Ztracenka. Jedná se o jednu z nejstarších trampských osad. Její historie sahá až do roku 1919. Z původní osady zbyl do dnešních dnů jen indiánský totem na Mravenčí skále a sloup se jmény osadníků, kteří již odešli na věčnost. Jedním z nejznámějších obyvatel Ztracenky byl skladatel trampských písní a filmový scénárista Jarka Mottl, který tu prožil 61 let svého života. Ostatní původní boudy a sruby padly za oběť Štechovické přehradní nádrži v roce 1944. Nová osada byla následně vybudována v lese nad zátopovým pásmem řeky Vltavy.

Ztracenka

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář