• Menu
  • Menu

Svatojánský most – Litovel

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Olomoucký kraj » Svatojánský most – Litovel

Středověký kamenný most v Litovli

Most přetíná jedno ze šesti ramen řeky Moravy, která protéká Litovlí. Dominantu mostu tvoří barokní socha sv. Jana Nepomuckého z počátku 18. století. Socha je dílem olomouckého sochaře Jana Sturmera. První zmínka o mostě se objevuje v básnickém díle Gregora Tarca z r. 1592. V té době byla Litovel v majetku rodu Boskoviců a procházela obdobím hospodářského rozkvětu. O stavbě tvořené šesti půlkruhovými oblouky spočívajícími na hranolových pilířích se, bohužel nedochovala téměř žádná dokumentace. Most je dlouhý přibližně 60 metrů.  O opravách mostu je známé jen to, že roku 1931 byly dřevěné piloty nahrazeny betonovými a o dva roky později byly opraveny mostní pilíře. V červenci roku 1997 poškodila most ničivá povodeň a celkový rozsah poškození si vyžádal celkovou rekonstrukci, která byla ukončena v roce 1999.

Barokní most v Litovli  patří mezi významné technické památky nejenom na Moravě, ale v celé České republice. Most i socha sv. Jana Nepomuckého jsou zapsány ve státním seznamu nemovitých kulturních památek.

Most je 3. nejstarším mostem v České republice /kamenný most v Písku a Karlův most).

socha sv. Jana Nepomuckého
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *