• Menu
  • Menu

Hanácký skanzen Příkazy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Olomoucký kraj » Hanácký skanzen Příkazy

Skanzen Příkazy

Určitě nečekejte skanzen typu Přerov nad Labem, Zubrnice, Vysoký Chlumec, Řepora nebo Veselý Kopec  a další skanzany lidové architektury, ale představte si velký  hanácký statek se záhumenkou a ovocnými stromy, stodolou i políčkem se zeleninou. V malé hospůdce je fešná šenkýřka a vy můžete nahlédnout do kuchyně i prostor, kde se uskladňují stroje a nářadí a kde jsou ustájená zvířata.  Prohlédnout si můžete řadu unikátních exponátů připomínající dřinu i slávu zdejších hospodářů.

hanácký skanzen Příkazy
hanácký skanzen Příkazy

Hanácký skanzen

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích, známý též jako Hanácký skanzen, je unikátním dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Areál se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875.

hanácký skanzen Příkazy
hanácký skanzen Příkazy

Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou např. dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů. V létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmárky, koncerty, divadelní představení a jiné kulturní akce. Bývalé sýpky nad obytnou částí jsou upraveny jako příjemná galerie, kde se konají ročně až 4 výstavy vhodně doplňující zvláštní atmosféru tohoto prostoru. Jedna ze stodol se používá jako multifunkční sál pro filmové projekce, pořádání koncertů a divadelních představení.

hanácký skanzen Příkazy
hanácký skanzen Příkazy

Váš úplný zážitek  dotvoří „Hospůdka u berana“, která je v případě větších akcí v provozu v prostorách bývalé letní kuchyně a je koncipována především jako příjemné přírodní posezení a občerstvení ve dvoře usedlosti.

Otevřeno 

1. 5.–31. 5.   so–ne  10.00–16.00

1. 6.–31. 8.  út–ne  10.00–17.00

1. 9.–30. 9. út–ne  10.00–16.00

Vstupné : dospělí 60 Kč ,

děti nad 6 let, studenti, senioři 40 Kč

rodina  160 Kč

ZTP zdarma

hanácký skanzen Příkazy
hanácký skanzen Příkazy

 

Příkazy 

Obec nedaleko Olomouce, živá obec, která si udržuje své pouto k minulosti hanácké vesnice. Část Příkaz je vyhlášena památkovou rezervací a zde se nachází i Hanácký skanzen. Jeho expozice  jsou věnované minulosti hanácké. Určitě zajímavá je i Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, která zasahuje část Hynkova, kde je možné se napojit na značené naučné stezky.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *