Nadace Jana a Medy Mládkových
Od Tančícího domu pokračujeme kolem Vltavy. Na řece jsou stovky šlapadel a Botičem, každý si užívá poslední teplé paprsky podzimu. Kolem Žofína přes Jiráskův most zastavujeme u Lennonovy zdi. Úplně náhodou objevujeme v Lázeňské ulici, Praha 1 – Malá Strana dům č. 285. Tady pak bronzovou pamětní desku s portrétem a reliéfem , textem : „Zde v hostinci U zlatého jednorožce“ bydlil v únoru 1796 slavný hudební skladatel Ludvík van Beethoven“. Deska byla odhalena 20.3. 1927 u příležitosti 100. výročí narození skladatele. Autorem je Otakar Španiel.
Procházkou pokračujeme návštěvou kostel Panny Marie taktéž v Lázeňské ulici. Přes Kampu a Čertovku pokračujeme do Werichovy vily.
Werichova vila
Krásně opravená vila, vstupné jsme neplatili. Projdeme kavárnou a částí se suvenýry , v patře jsou pak výstavní prostory.
-
okruh Sklepení
Expozice je situována ve třech sklepních místnostech, původně určených ke skladování uhlí. V první místnosti návštěvníci mohou sledovat vývoj ostrova Kampy prostřednictvím historických map a seznámí se s bohatou historií Werichovy vily.
Další místnosti tvoří tzv. „hliniště“, věnované fenoménu Golema. Děti se zde mohou na chvíli proměnit v rabího Löwa a pomocí své fantazie si vytvoří vlastního Golema z modelovací hmoty.
-
okruh Holanerium
Prostor je věnovaný básníku Vladimíru Holanovi, který v přízemním bytě vily žil. V malé místnosti s výhledem na romantickou Čertovku v mezipatře lze inspirativně rozjímat.
Návštěvníci si mohou dílo tohoto velkého básníka připomenout četbou či poslechem a ti odvážnější pokusem o vlastní básnickou tvorbu na magnetické tabuli.
-
okruh Stálá expozice
Je primárně věnovaná odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla. Ale své místo zde mají i Werichovy poválečné filmy či tvorba pro děti a návštěvníci se s nimi mohou seznámit v interaktivní expozici v 1. patře vily.
Podmanivou atmosféru vytváří i částečně dobový interiér v tzv. „pracovně Jana Wericha“ s mnoha původními předměty, laskavě zapůjčenými paní Zdenkou Hulik (Fančou) a soukromými sběrateli.
Expozice je obohacena o další doplňkové informace, fotografie i dobové dokumenty, ukryté pod QR kódy. Návštěvníci tak mohou prostřednictvím svého mobilního telefonu proniknout do dalších vrstev expozice.
Ovšem opravdová jedinečnost naší expozice spočívá v partnerství se společnostmi Microsoft a UserTech, které těmto prostorám dodali další rozměr. Návštěvníci mohou zvolit buď klasickou prohlídku stálé expozice, nebo rozšířenou expozici o virtuální realitu, o niž se zasloužily právě zmíněné společnosti. Tuto možnost nabízíme jako vůbec první muzeum v Evropě. Tímto propojením jsme dosáhli skutečného propojení odkazu Jana Wericha se současností.
Zahrada
Uzavřená část zahrady Werichovy vily je situovaná na břehu romantické Čertovky. Zbytek původní zahrady byl volně připojen k parku Kampa, aby se Werichova vila více otevřela svým návštěvníkům. Navštívit můžete při filmových promítáních v letní sezoně, divadelních představeních, zahradních slavnostech či svatbách. V letním období se zde pravidelně cvičí jóga.
Pro návštěvníky stálé expozice se zde nabízí možnost relaxace a odpočinku v romantickém prostředí v samém centru Prahy.
Historie vily
Objekt Werichovy vily, dříve též zvaný Dobrovského domek nebo Engelova koželužna, má více než 450letou historii a úzce souvisí s historií ostrova Kampa, od nepaměti využívaného řemeslníky, kteří nutně ke své činnosti potřebují vodu – mlynáři, koželuhy, zahradníky, hrnčíři (hrnčířské trhy na Kampě se udržely až do 20. století). Později, po vybudování nejprve šlechtických zahrad, poté veřejného parku, začal ostrov sloužit také jako vyhledávané místo odpočinku.
Mezi nejstarší zprávy o objektech a zahradách na Kampě patří informace o Sovovském mlýně ze 14. století (dnes hlavní budova Musea Kampa); zprávy o založení prvních zahrad jsou z 15. století; většina domů pak byla postavena ve druhé polovině 16. století a na začátku století následujícího.
První zmínka o stavbě dnešní Werichovy vily pochází z roku 1580, minimálně od druhé čtvrtiny 17. století zde měl koželužnu Servác Engel, rodem z Flander, který byl za obranu Prahy proti Švédům povýšen v roce 1648 do šlechtického stavu s přídomkem z Engelsflussu.
Část zahrady s dnešní Werichovou vilou získal šlechtický rod Nosticů v roce 1725. Nosticové zrušili koželužnu, prostor obezdili a přičlenili jako zahradu k blízkému Nostickému paláci.
Nadace Jana a Medy Mládkových
Umělecké centrum Werichova vila je otevřená multikulturní platforma nabízející jak stálé expozice, tak divadelní představení, koncerty, diskuse a kreativní workshopy pro nejširší spektrum návštěvníků. Werichova vila je spolu s nedalekou uměleckou galerií Museum Kampa zřizována a provozována Nadací Jana a Medy Mládkových.
OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ
Okruh 1
stálá expozice, sklepní expozice, klubová zóna
Otevřeno 10 – 18 hodin
Jednorázový vstup
Dospělý: 90,- Kč
Student/ZTP/Senior: 50,- Kč
Dítě (3 – 15 let): 50,- Kč
Rodina (2 dospělí + 3 děti): 200.- Kč
Okruh 2
klubová zóna, sklepní expozice
Otevřeno 08 – 20 hodin
Jednorázový vstup: 20,- Kč
Půlroční členství: 50,- Kč
Otevírací doba o vánočních svátcích
24.12. 10:00 – 15:00
25. – 30.12. 10:00 – 18:00
31.12. 10:00 – 16:00
1.1. 13:00 – 18:00
Adresa
Werichova vila
U Sovových mlýnů 501/7
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Po prohlídce vily jdeme ještě na Karův most, který je namačkán k prasknutí. Celý podzimní výlet jsme zvládly za 3 hodiny.
Werichova vila to nebyla, je to vila, kde bydlel Jan Werich