• Menu
  • Menu

Z Česka do Polska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Z Česka do Polska

Radków/Radkov/

Šly jsme  /já, Zdena a Miluška/ z Božanova  na přechod Božanov-Radków (pro pěší, cyklo, lyže, ekologické invalidní vozíky) a zpět jsme šly kolem vodní nádrže Zalew Radkowskpřes  přechod Božanov, Studená voda – Radków (pěší, cyklo, lyže, ekologické invalidní vozíky). Příjemný nenáročný okruh je dlouhý asi 8 km. Kousek za naší hranicí vstupujeme do malebného městečka Radków. Láká nás kvetoucí zahrada, kterou pozorujeme od silnice. Je to zahradnictví, moc krásné, zahradu je prý možné si projít a zakoupit i rostliny.

cesta do Radkówa

Pokračujeme až do města kolem římskokatolického kostela sv. Andrzeje Bobola (Andrzej Bobola , 1591 – 16.5. 1657) byl polský misionář a mučedník  z  Tovaryšstva Ježíšova, známý jako apoštol Litvy a „lovci duší“. Během Khmelnytského povstání byl u mučen k smrti . V roce 1938 byl kanonizován papežem Piem XI). 

kostel sv. Andrzeje Bobola

Radków (česky Radkov či Hrádek; německy Wünschelburg) je malé město, které leží na severním úpatí Stolových hor  – Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki), 3 km od česko-polské státní hranice, 10 km jihovýchodně od Broumova.

Velká Hejšovina Szczeliniec Wielki

Osada pravděpodobně již existovala v 11. století. Radkov obdržel městská práva kolem roku 1320.

Radków

Náměstí s radnicí

Nový vzhled náměstí byl formován už na přelomu XIV. a  XV. Století. V samém centru hlavního náměstí je postavena velmi zachovaná renesanční radnice z roku 1543 dominující nad okolními stavbami. Z Radkova vedla pěší stezka do Karłowa ve Stolových horách, kterou v roce 1790 prošel Johann Wolfgang von Goethe.

renesanční radnice r.1543

Kostel sv. Doroty

Kostel se nachází nedaleko náměstí. Původně zde stála pozdně gotická stavba, poprvé zmíněna v roce 1290. Protestantský farní kostel byl postaven na stejném místě  pravděpodobně v letech 1570 až 1588  Po zničení požárem byl kostel obnoven v barokním stylu. Dnešní vzhled získal kostel po poslední velké renovaci konce XIX. Století. Kamenný kostel má čtvercovou věž zakončenou ztužující římsou a bání.

RAdków

Vodní nádrž

Umělé jezero vzniklo díky vybudování přehrady na napájena Červenohorském potoce.

Radków – vodní nádrž

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *