• Menu
  • Menu

Jezero Inle Lake MT 18

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Jezero Inle Lake MT 18

Je brzké ráno, je mi lépe a tak hurá na jezero. V půl šesté slyšíme bouchání na dveře. Nesou nám snídani. V našem hotelu není žádná jídelna  a tak jídlo se objednává na ulici a recepční přinášejí jídlo přímo na pokoj. Máme jenom jednu židli a malý psací stolek je zaplněn cestovními a dalšími blbostmi. Když vidím ty haldy nevábně vypadajícího jídla, je mi z toho šoufl a žádný stolek nepotřebuji, můj žaludek říká jasné ne.

Před hotelem čeká náš průvodce  Jack Stalone a jdeme městem Nyaung Shwe k přístavu. Město už  je vzhůru, potkáváme bosé mnichy, kteří si jdou pro svou rýži. Někde plápolají ohníčky a Barmánci se posilňují před každodenní prací, děti půjdou za chvíli do školy. Přístav, tak to je teda hukot ! Spousty lodí, barvy a nádherné ranní světlo s kouřovým oparem . Za chvíli přijíždí i naše loď. Úzký trup, na jedné straně více zvednutá příď, proplétáme a proplouváme mezi mnoha dalšími bárkami.  Lodě jsou všude, vedle nás, za námi i proti nám. Náš lodivod je velmi šikovný a tak za pár minut už plujeme barmskou krajinou a míříme směrem k jezeru Inle. Krásná panoramata se ještě schovávají v ranním oparu. Je chladno, na lodi jsou na sedačkách připravené deky a tak se choulíme a balíme až po krk.

ranní market Inle Lake
ranní market Inle Lake

Přibližujeme se ke skupině rybářů, kteří nám předvádějí svůj um. Nejsou to praví rybáři, na to jsou moc  vyžehlení a krásní. Ale to nevadí, vychází slunce a tak je to pěkná podívaná. Je krásné plout a pozorovat hladinu. Vysoká  bílá tráva , vlnící se ve větru, dokresluje břehy kolem jezera. Teď už vím, že tráva není nic jiného než cukrová třtina.

První zastávkou je market, který už je plný lidí prodávajících i nakupujících, je tu bazar, prodej potravin a zboží všeho druhu. Mezi nádhernými květinami se válejí pařáty drůbeže i celá kuřata. Je tu více smradu než vůně. Tu se smaží různé placky, tady třeba nabízejí koření, a támhle  nějaké dráty a nářadí , no prostě bazar. Ráda bych holkám koupila pěkné náušnice, tak jako jim je kupuji v každé zemi, kterou navštívíme. Moc tady výběr není a urputní prodávající mě nebaví. Tady jezdí mnoho a mnoho turistů a tak i krásný barmský úsměv je trochu křečovitý. Raději chceme plout dále, už tak sem přijíždí jedna loď za druhou a je tu pěkný blázinec.

Ovšem u mola, kde máme loď  to je romantika, v ranním slunci se zjevuje jeden obraz za druhým. Nádhera, lidé , lodě, jezero.

Odtud pak plujeme k nejsvětější pagodě jižního šanského státu  Phaung Daw Oo Paya a na další market, které jsou na jezeře. Je dost šílené vedro, čím dále více turistů. Ani market nás nebaví, prohlédneme nádhernou pagodu a míříme za další atrakcí celodenního výletu a tou je továrna na hedvábí a zpracování lotosů, kam se já, moc a moc těším.

K hedvábí i řemeslům se ještě vrátím v jiné části. Z továrny na hedvábí pokračujeme k dílnám, kde pracují kováři a dalšími jsou výrobci stříbra i šperků. Můžeme pozorovat i jak se balí ručně cigára. Těšila jsme se na Kareny , které jsme viděli již v Thajsku a Laosu. Karenky zde jsou, ale je to vše jenom pro turisty. Ani se už moc nezdržujeme. Od Karenů navštívíme příjemnou  jezerním restauraci s pěkným výhledem. A jak se patří na atraktivní místa, začíná to být na jezeře  opravdu  hodně podobné našemu  pražskému Karlovu mostu.

Ještě jeden starý klášter na jezeře (ten se mi teda moc líbí) začíná být světlo zapadajícího slunce a tak návštěva plovoucích zahrad (garden village)  je opravdu úchvatná. Ještě rybáři v zapadajícím slunci a úplně vyřízení se vracíme na hotel. Sprcha a úplně natěšeni jdeme do restaurace Orchid.

Orchid je rodinná restaurace, v restauraci na stěnách jsou fotografie celé rodiny, děti mají diplomy z dobrých univerzit. Pan majitel nás přivítá a je potěšen , že jsme znova navštívili právě tu jeho.

Ve 22. hodin nevíme o světě.

INLE LAKE MYANMAR (37)

Jezero INLE : jezero najdete v horách státu Šan.  V nadmořské výšce 1328 metrů  nad mořem  je  jezero,  dlouhé asi 22 km a široké až 11 km,  romanticky vložené do panoramatu  hor patří do snových obrazů a určitě okouzlí každého návštěvníka. Na jezeře žije především  národ Inthů.  Inthové  vyznávají Buddhismus , kolem jezera je mnoho buddhistických kyaungů a najdete tady na 1000 stúp. Jejich život je přizpůsoben životu na jezeře. Jejich domy stojí na kůlech, u svých domů a poblíž mají plovoucí zahrady a políčka. Jezero je poseté hyacinty, plovoucími zahradami, plné zeleniny , květin a plodin v některých místech se měnící v rýžová  políčka. Pevné břehy kolem celého jezera nenajdete, proto také nejde obejít. Na jezeře  jsou vytvořeny kanály, které dodávají celému jezeru neopakovatelné kouzlo.

Zajímavostí je jistě způsob pádlování rybářů na jezeře. Jednoduše pádlují nohou . Stojí na zádi jednou nohou a druhá je ovinutá kolem pádla. Důvodem mohlo být, namáhavé dlouhé pádlování  přes jezero. V pozici stojícího  je také možné lépe zahlédnout plovoucí ostrovy (tzv. kyun  myaw) a vodní hyacinty ( beda).  Dněšní rybáři na jezeře provozují formu tohoto pádlování hlavně ve chvíli , kdy spatří natěšené turisty s fotoaparáty a kamerami. Jinak většinou lodě pohání motor.

INLE LAKE MYANMAR (38)

Jezero a jeho okolí je rájem pro rybáře a  pěstitele zeleniny a plodin , květin ,  rýže po celý rok .  Je tady velmi úrodná půda.

Kolem jezera a na jeho ostrovech je 17 vesnic , které tvoří domy na kůlech.

 cestopis následující den

 Cestopis předcházející den

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.