• Menu
  • Menu

Ruprechtice

Pod Ruprechtickým Špičákem

Jdeme táhlou vesnicí, obdivujeme stará stavení. U domu čp. 82 se vracíme do minulého století. Na zápraží stojí kůň a muž s ošlehanými rysy. Při řeči si posteskne, že pro jeho tažné koně za chvíli nebude práce. Velké stroje, které v lesích nyní pracují, berou koňakům práci, ale hlavně  ničí okolní přírodu!

Ruprechtice
Ruprechtice

Ruprechtice

Na úpatí Javořích hor, pod Ruprechtickým Špičákem, se rozkládá ves Ruprechtice((německy Ruppersdorf). Cenný barokní kostel sv. Jakuba Většího stojí na návrší uprostřed hřbitova. Kostel byl vystavěn zřejmě dle návrhu Kryštofa Dienzenhofera, vystavěn pak Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem v roce 1723. Fara se znakem broumovského opata je z r. 1838. Dvoupatrová renesanční zvonice z 2. poloviny 16. století slouží jako hřbitovní brána. Kostel je chráněnou kulturní památkou České republiky. V Ruprechticích je několik zachovalých usedlostí broumovského typu. Vsí protéká Ruprechtický potok.

kostel sv. Jakuba Většího
kostel sv. Jakuba Většího

Ruprechtický Špičák

Nad vsí, na zalesněné vrchu vysokém 880 metrů, stojí rozhledna – Ruprechtický Špičák. Je to nejvyšší bod Javořích hor. Kovová věž, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 22 m  je součástí vysílače mobilního operátora. Z rozhledny je vidět polská část Javořích hor, Broumovská kotlina. Při dobré viditelnosti můžete vidět Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky a polské Stolové hory. Na rozhlednu vede 100 schodů.

Ruprechtice
Ruprechtice

Výlety

Ruprechtice jsou skvělým výchozím místem pro výlety, ať už na zmiňovanou rozhlednu Ruprechtický Špičák, určitě nevynechte Božanov, Broumov a a Benediktinský klášter sv. Václava v Broumově, Broumovské stěny, navštívit můžete Adršpašsko-teplické skály, Ostaš,  Supí skály, rekreační středisko Janovičky, Muzeum světoznámé stavebnice „Merkur“ v Polici nad Metují.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *