Pod Ruprechtickým Špičákem
Jdeme táhlou vesnicí, obdivujeme stará stavení. U domu čp. 82 se vracíme do minulého století. Na zápraží stojí kůň a muž s ošlehanými rysy. Při řeči si posteskne, že pro jeho tažné koně za chvíli nebude práce. Velké stroje, které v lesích nyní pracují, berou koňakům práci, ale hlavně ničí okolní přírodu!

Ruprechtice
Na úpatí Javořích hor, pod Ruprechtickým Špičákem, se rozkládá ves Ruprechtice((německy Ruppersdorf). Cenný barokní kostel sv. Jakuba Většího stojí na návrší uprostřed hřbitova. Kostel byl vystavěn zřejmě dle návrhu Kryštofa Dienzenhofera, vystavěn pak Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem v roce 1723. Fara se znakem broumovského opata je z r. 1838. Dvoupatrová renesanční zvonice z 2. poloviny 16. století slouží jako hřbitovní brána. Kostel je chráněnou kulturní památkou České republiky. V Ruprechticích je několik zachovalých usedlostí broumovského typu. Vsí protéká Ruprechtický potok.

Ruprechtický Špičák
Nad vsí, na zalesněné vrchu vysokém 880 metrů, stojí rozhledna – Ruprechtický Špičák. Je to nejvyšší bod Javořích hor. Kovová věž, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 22 m je součástí vysílače mobilního operátora. Z rozhledny je vidět polská část Javořích hor, Broumovská kotlina. Při dobré viditelnosti můžete vidět Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky a polské Stolové hory. Na rozhlednu vede 100 schodů.

Výlety
Ruprechtice jsou skvělým výchozím místem pro výlety, ať už na zmiňovanou rozhlednu Ruprechtický Špičák, určitě nevynechte Božanov, Broumov a a Benediktinský klášter sv. Václava v Broumově, Broumovské stěny, navštívit můžete Adršpašsko-teplické skály, Ostaš, Supí skály, rekreační středisko Janovičky, Muzeum světoznámé stavebnice „Merkur“ v Polici nad Metují.
Přidat komentář