Slezský Jeruzalém
Naše každoroční setkání spolužaček ze základky v Hostinném, na chalupě u Milušky v Božanově, je vždy skvělým místem pro povídání, ale také výchozím místem pro nějaký ten výlet, na který se vždy moc těšíme. Nezapomenutelný byl hlavně ten loni s bouřkou v Broumovských skalách. Malebná vesnice Božanov se rozprostírá pod horou Koruna /770 m.n.m/ v severní části východních Čech v CHKO Broumovské stěny.
Počasí hlásí nádherné a tak v sobotu ráno vyrážíme. Řízky /jako vždy skvělé od Zdeny/ chleba, okurky i rajčátka jsou zabalené v batohu. Dnešní trasa by nás měla zavést na významné poutní místo do polských Wambierzyc. Z Božanova jedeme autem do Radkowa, který je pro nás výchozím bodem pro cestu do Vambeřic. Auto necháme zaparkované na jednom z parkovišť. Vambeřice jsou významným poutním místem.
Cesta pro pěší, cyklisty i auta vede nádhernou krajinou. Jdeme částí a místy, kde chodilo velké množství poutníků z Čech, Moravy a Rakouska. O pouti do Vambeřic najdete zmínku v knize „Babička“ od Boženy Němcové.
Výhledy na kamenné lomy, božanovské kopce i polskou stolovou horu a Hejšovinu, podél cesty kapličky i zastavení , pole připravující se na zimu, strniště s obřími balíky slámy, pastviny, zahrady, lesy. Škoda , že ta zastavení jsou většinou plná odpadků a plastů! Cesta nás vede až na vršek odkud už je vidět špička kostela – baziliky Panny Marie.
Bazilika Panny Marie
Máme štěstí, je sobota dopoledne a turisté i poutníci teprve přicházejí. Projdeme impozantní, nově opravenou bazilikou. Bazilika s fasádou z pozdní renesance a barokním interiérem, pozoruhodný je zejména hlavní oltář a kazatelna. V nádherných interiérech se právě chystá svatba. Z baziliky jdeme po chodech na malé náměstíčko, kde si objednáme kávu a zmrzlinu. No, tady ještě gastronomie trochu pokulhává, ale sedíme s výhledem na baziliku i kalvárii, která je na protějším kopci.
Kalvárie
Kalvárie získala svůj název v dobách, kdy tehdejší vambeřický pán Daniel von Osterberg rozhodl v letech 1683-1709 o uskutečnění ohromného záměru poutního místa. Nejprve byly vytyčeny poutní stezky na kopcích v místě budoucí Kalvárie. V letech 1769-77 byly vybudovány monumentální schody tvořící základní osu celého poutního místa. Většina současných kaplí pochází z přelomu 18. A 19.století, kdy byly kaple přestavěny, zatímco sochy v kaplích a další mobiliář pochází převážně z 19. A 20. Století. Výsledkem záměrů realizovaných ve Vambeřicích je vznik jednoho z největších míst v Evropě, která ztvárňují poslední utrpení Ježíše Krista- Kalvárie.
Vambeřická kalvárie patří k největším a nejkrásnějším v Evropě a má 79 zastávek, které pocházejí z 18. a 19. století. Figurky a okolní vybavení kaple je ze století 19. a 20. Po projití křížové cesty se dostanete k louce, kde najdete historické kostelní zvony a také úžasný výhled do kraje a na baziliku Panny Marie.
Vambeřice (polsky Wambierzyce, německy Albendorf
Obec byla založena roku 1263. Poutním místem se obec stala poté, co se rozšířila zvěst o slepém Janu z Raszewa, jemuž se po modlitbě u sochy Panny Marie ve Vambeřicích roku ve 13. století vrátil zrak. Touž dobou zde měl být objeven zázračný obraz Madonny s dítětem v rukou. (Suchý Důl, 2013) Počátkem 15. století zde byl postaven chrám, který byl však během Třicetileté války zničen a poté znovu vystavěn a mnohokrát přestavován. V 17. století bylo postaveno množství kapliček a později i kalvárie. Roku 1678 vytryskl nedaleko chrámu pramen, termální prameny, jejíž vodou se mělo uzdravit množství lidí. Zdejší pramen je jedním z cílů poutníků i místních dodnes. Celkový charakter nevelkého sídla se proměnil na přelomu 17. A 18. století, kdy zde byla Danielem Paschasiem von Osterbergem vybudována bazilika zasvěcená Panně Mariii a okolní kopce byly pojednány jako kopie Jeruzaléma z doby evangelia.
Vedle množství kaplí a zastavení byly na vrchu Kalvárie nad Vambeřicemi postaveny také tři kříže. Nad cestami vedoucími do centra obce stojí 17 bran, nad vesnicí prochází kalvárie a v bezprostředním okolí obce se vyskytuje přes 100 kaplí. Současná barokní podoba vambeřické baziliky přestavěna na osmiúhelníkový půdorys pochází z let 1715-1720, kdy proběhla její poslední větší rekonstrukce. Roku 1936 byla papežem Piem XI. Povýšena na baziliku minor. Od roku 1945 původně Slezské Vambeřice připadly Polsku. Po projití křížové cesty se dostanete k louce, kde najdete historiské kostelní zvony a také úžasný výhled nejen na baziliku Panny Marie.
Obcí protéká potok Cedron a okolní kopce jsou nazvány biblickými jmény: Tábor, Sión, Oreb a Olivetská hora. (Krajinou Stolových hor a Broumovských stěn: Radkow, Broumovsko, Policko : turistický průvodce). V posledních letech do Vambeřic proudí kolem 150 000 poutníků ročně. (Suchý Důl, 2013).
část textu : https://theses.cz/
Ve Vambeřicích se nachází pohyblivý betlém – největší v Kladsku, jeho součástí je 800 figurek a pochází z r. 1882.
Přidat komentář