• Menu
  • Menu

Blatná

Město s rozlehlou rybniční soustavou – Blatná

Blatná to není jenom známý zámek s Šíleně smutnou princeznou, to je také  historické malebné město v oblasti rybníků, s  nádhernou okolní přírodou Blatenské pahorkatiny na soutoku potoků Jesec a Závišinský, soutokem kterých vzniká říčka Lomnice.

zámek Blatná

Městská památková zóna – Blatná

Historické jádro města, které  bylo vyhlášeno za památkovou zónu, jsme navštívili v době, kdy tady měli sraz veteráni a  stará vojenská technika. Nejvýznamnější památkou je zámek, kde jsme mimo zámecké prohlídky absolvovali pěknou výstavu panenek.  Středem města jdou dvě ulice, které svírající pravý úhel, tady stojí kostel Nanebevzetí P. Marie. V sousedství kostela stojí bývalá hřbitovní kaple sv.  Michaela (dnes Božího hrobu).

Z dalších zajímavých památek je to původní zděná barokní zvonice z r. 1723, po požáru v roce 1853 upravená novogoticky, dále budova děkanství nebo bývalý městský pivovar čp. 167 v Pivovarské ulici, založený počátkem 16. století a upravený roku 1824, následuje  bývalý panský pivovar čp. 315 proti zámku.

Mariánský sloup

Určitě stojí za zmínku barokní mariánský sloup, který stojí na náměstí, od Jana Hofmana z roku 1726 se sochou P. Marie (Immaculaty) na vrcholu a čtyřmi postavami světců. Krásná je tžaké radnice z roku 1865, dnes muzeum, hostinec U bílého lva, patrový empírový dům čp. 104 s klasicistní fasádou a krytým balkonem v patře a další.

Blatná

Město růží

Blatná je také nazývaná městem růží, díky skvělému zahradníkovi  pěstiteli a  šlechtiteli růží Janu Bohmovi. Ten během let, mezi dvěma světovými válkami, vybudoval v Blatné rozsáhlé růžové plantáže. Vyšlechtil přes 70 odrůd růží s řadou mezinárodních ocenění.

 Z Blatné pak pokračujeme dále směrem na Tchořovice, kde se nám podaří najít na břehu Dolejšího rybníka útočiště před blížící se bouřkou.

Dolejší rybník Tchořovice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *