Město s rozlehlou rybniční soustavou – Blatná
Blatná to není jenom známý zámek s Šíleně smutnou princeznou, to je také historické malebné město v oblasti rybníků, s nádhernou okolní přírodou Blatenské pahorkatiny na soutoku potoků Jesec a Závišinský, soutokem kterých vzniká říčka Lomnice.
Městská památková zóna – Blatná
Historické jádro města, které bylo vyhlášeno za památkovou zónu, jsme navštívili v době, kdy tady měli sraz veteráni a stará vojenská technika. Nejvýznamnější památkou je zámek, kde jsme mimo zámecké prohlídky absolvovali pěknou výstavu panenek. Středem města jdou dvě ulice, které svírající pravý úhel, tady stojí kostel Nanebevzetí P. Marie. V sousedství kostela stojí bývalá hřbitovní kaple sv. Michaela (dnes Božího hrobu).
Z dalších zajímavých památek je to původní zděná barokní zvonice z r. 1723, po požáru v roce 1853 upravená novogoticky, dále budova děkanství nebo bývalý městský pivovar čp. 167 v Pivovarské ulici, založený počátkem 16. století a upravený roku 1824, následuje bývalý panský pivovar čp. 315 proti zámku.
Mariánský sloup
Určitě stojí za zmínku barokní mariánský sloup, který stojí na náměstí, od Jana Hofmana z roku 1726 se sochou P. Marie (Immaculaty) na vrcholu a čtyřmi postavami světců. Krásná je tžaké radnice z roku 1865, dnes muzeum, hostinec U bílého lva, patrový empírový dům čp. 104 s klasicistní fasádou a krytým balkonem v patře a další.
Město růží
Blatná je také nazývaná městem růží, díky skvělému zahradníkovi pěstiteli a šlechtiteli růží Janu Bohmovi. Ten během let, mezi dvěma světovými válkami, vybudoval v Blatné rozsáhlé růžové plantáže. Vyšlechtil přes 70 odrůd růží s řadou mezinárodních ocenění.
Z Blatné pak pokračujeme dále směrem na Tchořovice, kde se nám podaří najít na břehu Dolejšího rybníka útočiště před blížící se bouřkou.
Přidat komentář