• Menu
  • Menu

Vyskeř – Český ráj

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Vyskeř – Český ráj

Uprostřed západní části Chráněné krajinné oblasti Český ráj najdeme obec Vyskeř. Leží na úpatí stejnojmenného čedičového vrcholu. Je přirozenou turistickou křižovatkou v Českém ráji. Vedou tudy pěší trasy i cyklistické stezky na Hrubou skálu, Trosky, Kost, Mužský a do Turnova.

Pekařova brána

Pokud jedeme autem do Vyskeře od Sobotky a Libošovic, nemůžeme minout skalní útvar Pekařova brána. Vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na pískovcovou skálu nazývanou Mnich a rozhodli se, že ji zachovají. Vytesali do ní gotický oblouk a zároveň její vrch zpřístupnili po schodech. Název Pekařova brána pochází z doby, kdy tudy vedla původní turistická stezka z hradu Kost na hrad Valdštejn, pojmenovaná po českém historikovi Josefu Pekařovi. I když byla vytvořena uměle, stojí za zhlédnutí.

Pekařova brána

Obec Vyskeř

Dominantou Vyskeře je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Novorománská stavba s dřevěnou zvonicí, která se zachovala z původního církevního areálu. Její vznik se datuje někdy do roku 1504. V současné době je vidět její přestavba, která tu stojí od roku 1940. Oba tyto objekty objevíme na místním hřbitově. Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky, z nichž některé slouží jen k rekreaci.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Křížová cesta

Od hřbitova vede modrá turistická značka po křížové cestě na vrch Vyskeř, kde můžeme nahlédnout do kaple svaté Anny. Během prázdnin je otevřeno od čtvrtka do neděle, v červnu a září o víkendech. Křížová cesta stoupá lesní pěšinou. Pochází z roku 1825, přičemž obnovena byla v roce 1912. Má celkem třináct zastavení. Každé z nich tvoří nevelký pískovcový sloup s pašijovým obrázkem. V roce 2016 došlo k restaurování křížové cesty, sloupy byly opraveny pískováním a provedeny nové reliéfy.

Křížová cesta

Kaple svaté Anny

Kapli sv. Anny nechala postavit ve druhé polovině 17. století hruboskalská vrchnost. V r. 1825 přešla jako dar do majetku obce a ta v roce 1830 přistoupila k její obnově na původních základech. Kaple tehdy získala svoji současnou podobu. Pro svou uměleckou a historickou hodnotu byla v roce 1963 zapsána do seznamu kulturních památek. V blízkosti empírové stavby najdeme tři kříže a Boží hrob, umělou jeskyni ve skále. Současně se nabízí výhledy do širého okolí. Spatříme například Trosky, Humprecht, Beděz, Ještěd, Ralsko a pokud se nemýlím, tak i východní Krkonoše.

Kaple svaté Anny

Ve Vyskeři se dá auto zaparkovat před obecním úřadem nebo na prostranství poblíž hřbitova. V sezoně sem zajíždí z Turnova, Jičína a Liberce autobusové spoje.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *